5+3 WSKAZÓWKI, JAK CHRONIĆ ZWIERZĘTA DOMOWE PRZED ZMIANAMI SEZONOWYMI

Ze względu na cieplejszą pogodę, w naszym lokalnym środowisku mnożą się pasożyty, a liczba chorób rośnie. Zmieniające się warunki pogodowe narażają nasze zwierzaki na problemy związane z przenoszeniem nowych patogenów przez pasożyty zewnętrzne rozprzestrzeniające się w nowych regionach i innych warunkach; istnieje również ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych. Nie ma jednak powodów do paniki – możemy chronić nasze zwierzęta, stosując całoroczną ochronę i pamiętając o kilku przydatnych wskazówkach.

Pasożyty są jednym z najpowszechniejszych i największych zagrożeń dla naszych pupili, a zmiany sezonowe stwarzają dla nich doskonałe warunki do rozwoju. Pasożyty zewnętrzne nie mogą same wytwarzać ciepła i są zależne od temperatur zewnętrznych, wahających się od łagodnych do wysokich. Ze względu na cieplejsze temperatury, liczba pasożytów obecnych w naszym środowisku zwiększa się – pasożyty pojawiają się na nowych obszarach i pozostają aktywne przez dłuższe okresy przez cały rok.


Najważniejszymi pasożytami zewnętrznymi są: pchły, kleszcze, komary i ćmianki z rodzaju Phelobotomus. Mogą one przenosić wiele poważnych, czasami śmiertelnych, chorób, np. boreliozę, babeszjozę, anaplazmozę czy leiszmaniozę, zwanych chorobami wektorowymi. Profilaktyka i ochrona przeciwko pasożytom są zatem niezbędne przez cały rok.


Na występowanie najczęstszych chorób wektorowych mogą wskazywać następujące objawy: senność, zmniejszony apetyt, gorączka, kaszel, zmęczenie po wysiłku fizycznym, sztywność stawów, niechęć do wysiłku fizycznego, blade dziąsła, zmiany zabarwienia kału lub moczu.


Zmiany sezonowe i ekstremalne warunki pogodowe mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia naszych zwierzaków również w inny sposób. Podobnie jak w przypadku pasożytów, najważniejsza jest profilaktyka i ochrona.


Więcej informacji o wpływie i niebezpieczeństwach związanych ze zmianami sezonowymi jest dostępnych pod adresem www.protectourfuture.com, na oficjalnej stronie kampanii Protect Our Future Too. Kampania Protect Our Future Too (#protectourfuturetoo) – zapoczątkowana przez MSD Animal Health – zwiększa poziom świadomości w związku z wpływem zmian sezonowych na zwierzęta domowe i podpowiada, jak najskuteczniej je chronić.