5+1 wskazówek, jak przygotować swojego pupila na chłodniejsze dni

Czy istnieje coś słodszego od szczeniaczka ubranego w kolorowy płaszcz przeciwdeszczowy? Mimo, że niektórzy z nas lubią widok ubranych w zabawne stroje zwierząt, to zawsze najważniejszy jest ich komfort. Większość psów i kotów nie potrzebuje dodatkowych okryć, jednak w niektórych przypadkach jest to wskazane, aby uchronić je przed zimnem i wilgocią. Zima zbliża się wielkimi krokami, dlatego możemy już teraz przygotowywać nasze zwierzęta na niższe temperatury. Oto nasze propozycje:

 

1. Chroń je przed wilgocią
Większość kotów unika deszczu i chowa się przed nim w bezpieczne i suche miejsca. Psy zachowują się różnie- niektóre z nich uwielbiają bawić się w deszczu, inne wolą poczekać ze spacerem, aż przestanie padać. Rasy psów o krótkiej sierści, takie jak: charty, beagle, teriery, czy wyżły mogą zupełnie się zmoczyć w deszczową pogodę, nawet po krótkim spacerze. Regularne zimowe kąpiele często pogarszają sytuację, ponieważ zmywają ochronną, tłustą warstwę z ich sierści. Takie psy, oraz te, które po prostu nie lubią moknąć, powinny docenić dobry płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli wybieramy ubranie przeciwdeszczowe dla naszego psa, najważniejsza powinna być jego wygoda, a nie wygląd. Idealne ubranko powinno być wytrzymałe, nie powinno ograniczać ruchów psa, zasłaniać pola widzenia, nie powinno także powodować uczucia swędzenia. Jeśli dobierzemy model ubranka, w którym nasz pies czuje się komfortowo, wtedy możemy dobierać inne materiały, czy kolory, według naszego upodobania. Jeśli natomiast, w żadnym ubranku nasz pies nie będzie czuł się dobrze, wytarcie go dobrym, starym ręcznikiem, po powrocie do domu, powinno w zupełności wystarczyć.

via GIPHY

 

2. Ochrona psich łap
Podczas upalnego lata i wysokich temperatur psy mogą ucierpieć z powodu oparzeń, spowodowanych nagrzanym chodnikiem, czy asfaltem. Psie opuszki mogą także zostać uszkodzone podczas chłodnych miesięcy, z powodu zbyt zimnego podłoża. Psie buty mogą okazać się wyjątkowo potrzebne, podczas zimowych miesięcy, szczególnie wtedy, kiedy na chodnikach leży gruba warstwa lodu, lub kiedy chodniki posypane są gruboziarnistą solą, jak to ma często miejsce w dużych miastach. U większości psów, niska temperatura powoduje wysuszenie opuszek, lecz w niektórych przypadkach może dojść do dużo poważniejszych uszkodzeń. Jeśli zauważymy u naszego psa nagłą kulawiznę podczas spaceru, może to oznaczać uraz, spowodowany nagromadzeniem się lodu między opuszkami. Przycinanie włosów od spodu, między palcami pozwala na zminimalizowanie tego problemu. Możemy także założyć psu specjalne ochronne buty. Zanim założymy naszemu psu takie buty, powinniśmy upewnić się, że są one wygodne, zaczynając krótkie spacery po domu. Następnie wychodźmy z psem w butach na krótkie spacery na zewnątrz. Dzięki temu pies szybko się przyzwyczai i bardzo szybko zacznie biegać i szaleć na śniegu.

via GIPHY

 

 

3. Załóż ciepłe ubranie- ale tylko wtedy, kiedy Twój pies tego potrzebuje
Psia moda i ubieranie zwierząt to nadal bardzo kontrowersyjny temat wśród miłośników zwierząt, ponieważ ostatnio bardziej przypomina to hobby właściciela, niż prawdziwą potrzebę ochrony przed zimnem. Bardzo kochamy swoje psy i czasami szukamy uroczych ubranek, czy kostiumów, najważniejsza jednak jest znowu wygoda i zdrowie naszego psa. Większość psów nie potrzebuje sweterków, ale niektóre rasy, które mają cienką sierść lub nie posiadają jej wcale, będą szczęśliwe w ciepłej kurteczce, podczas spaceru w chłodniejsze dni. Dotyczy to głównie małych ras, takich jak jamniki, czy chihuahua, u których powierzchnia ciała jest duża w porównaniu do masy, co powoduje szybką utratę ciepła. Psy mieszkające przez cały rok w domu, często potrzebują dodatkowej warstwy, ponieważ prawdopodobnie nie zmieniły futra na grubsze. Jeśli już zdecydujemy się na sweterek dla naszego psa, pamiętajmy, żeby zmieniać go regularnie i utrzymywać w czystości, ponieważ ubranie takie może stać się siedliskiem dla ektopasożytów. Tak samo, jak w przypadku płaszcza przeciwdeszczowego: musimy obserwować, jak zachowuje się nasz pies nosząc nowe wdzianko. Jeśli ubranko nie jest zbyt grube i jeśli nie wydaje się niewygodne, powinniśmy je zatrzymać. Jednak, jeśli widzimy jakiekolwiek objawy uwierania, czy zmiany zachowania u naszego psa, podczas noszenia ubrania- oznacza to, że nasz pupil nie potrzebuje dodatkowej ochrony.

via GIPHY

 

4. Rozważ zmianę diety
Jeśli mamy bardzo aktywnego psa, który spędza sporo czasu na zewnątrz podczas chłodniejszych miesięcy, powinnismy rozważyć zmianę diety i podawać mu trochę więcej jedzenia niż do tej pory. W ten sposób, będziemy pewni, że dostarczamy mu więcej ciepła, także od środka. Jednak musimy zaznaczyć, że nie dotyczy to większości psów mieszkających w domach i spędzających większość swojego czasu w cieple. Podając bardziej kaloryczne posiłki takim psom, spowodujemy niepotrzebny przyrost masy ciała. Jeśli chcemy dokonywać jakichkolwiek zmian w diecie naszego psa, zawsze najpierw skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.


via GIPHY

 

 

5. Zwracaj uwagę na ciepłotę ciała
W przypadku większości psów i kotów, jesteśmy w stanie zauważyć po ich wyglądzie, że temperatura na zewnątrz spada. Ubranko zimowe staje się za ciasne, a ich ciała stają się bardziej puszyste. W takim przypadku, najlepiej będzie zostawić rzeczy takimi jakimi są, organizm naszego pupila sam zadba o dodatkowe ogrzanie. Możemy jedynie dać im dodatkowy koc lub podkręcić trochę ogrzewanie w domu, kiedy zauważymy, że nasz pupil ma chłodniejsze uszy lub końcówkę ogona. Oznacza to, że jest mu zimno, ponieważ organizm zmniejsza przypływ krwi przez te miejsca, żeby więcej ciepła pozostawić na ogrzanie ważniejszych narządów wewnętrznych. Kiedy temperatura spada poniżej zera, wszystkie psy i koty powinny być trzymane w pomieszczeniach. Dotyczy to szczególnie zwierząt małych, młodych lub w podeszłym wieku. Jeśli nie możemy trzymać ich w domu, dobrym pomysłem będzie dobrze izolowane pomieszczenie, z dostępem do nie zamrożonej wody, aby uniknąć hipotermii, czy odmrożeń.

via GIPHY

 

 

+1 Zainwestuj w odblaskową obrożę lub szelki
Dni stają się coraz krótsze, ciemne wieczory przychodzą bardzo szybko. Poranne i wieczorne spacery odbywać się będą coraz częściej, kiedy będzie całkiem ciemno. Nie oznacza to, że nie powinniśmy spuszczać naszego psa ze smyczy, żeby swobodnie pobiegał sobie po parku. Adresówka z numerem telefonu to oczywista sprawa, warto także zaopatrzyć się w odblaskową obrożę. Wtedy pies będzie miał wystarczająco dużo ruchu biegając swobodnie, nawet wtedy, kiedy jest ciemno. Odblaskowa obroża pozwoli nam kontrolować naszego psa. Interesujące dźwięki, czy zapachy mogą pojawić się o każdej porze, lecz my cały czas będziemy widzieć, gdzie biega nasz pies.

via GIPHY