28 września – Światowy Dzień Wścieklizny Razem możemy zmniejszyć liczbę przypadków tej choroby

Wścieklizna nie jest chorobą egzotyczną – w Europie wciąż jeszcze jest ona obecna. Stale występuje wśród dzikich zwierząt i mogą się nią zarazić zwierzęta domowe. Wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych na świecie. Czy wiesz, że wścieklizna zabija prawie 30 000 dzieci rocznie? Możesz pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się tego niebezpiecznego wirusa! Dowiedz się więcej i zacznij zwiększać świadomość dotyczącą tej choroby w swoim otoczeniu, by świat stał się lepszym miejscem.

Dlaczego potrzebny nam jest Światowy Dzień Wścieklizny? W 2020 roku wścieklizna nadal się groźną chorobą. Jest ona odpowiedzialna za śmierć prawie 59 tysięcy osób rocznie – a niemal połowa z tych ofiar to dzieci.

Wścieklizna stanowi poważny problem w Afryce i Azji, ale dysponujemy również najnowszymi danymi na temat wścieklizny w Europie. W Unii Europejskiej odnotowano niewiele przypadków zachorowań na wściekliznę u ludzi, jednakże z uwagi na możliwość zakażenia dzikich zwierząt, większość krajów nadal jest dotknięta tą chorobą. Na Węgrzech wściekliznę wykrywa się zwłaszcza u lisów, jednak od 1994 r. nie odnotowano żadnego przypadku choroby u człowieka.

Ważne jest, aby zwiększać naszą świadomość na temat wścieklizny, ponieważ po wystąpieniu objawów, choroba ta zazwyczaj prowadzi do śmierci. Niestety, wścieklizna jest chorobą blisko związaną z ubóstwem i zaniedbaniem. Najbardziej narażeni na tę chorobę są ludzie najbiedniejsi, ponieważ nie stać ich na działania profilaktyczne. Położenie kresu śmierci ludzi na skutek zarażenia wścieklizną wymaga dużego zaangażowania.

Naszą bronią są szczepionki
Wściekliźnie można w 100% zapobiec, a dzięki odpowiedniemu programowi szczepień ryzyko jej wystąpienia można nie tylko zmniejszyć, lecz ostatecznie wyeliminować. Kluczem do sukcesu jest wysoki odsetek zaszczepionych zwierząt, aby zwalczyć tę chorobę, szczepienia muszę obejmować – co roku – co najmniej 70% populacji. Aby pokonać wściekliznę na dobre, konieczne jest utrzymanie stałego odsetka zaszczepionych zwierząt przez długie lata na całym świecie. Chociaż szczepienia są dostępne od ubiegłego wieku, około 99% przypadków u ludzi stanowi wścieklizna przenoszona przez psy. Dlatego też prawo określa ścisłe wytyczne dotyczące kontroli wścieklizny w populacji psów.

Niemniej jednak, na ryzyko zakażenia narażone są także niezaszczepione koty, które przebywają na dworze. Dlatego też zaleca się szczepienie również domowych kotów. W USA liczba zgłoszonych przypadków zachorowań u domowych kotów jest wyższa od liczby przypadków u psów, dlatego tak ważne jest, aby chronić nasze koty.

Szczepiąc swojego pupila, nie tylko chronisz jego zdrowie, ale także przyczyniasz się do poprawy życia i zdrowia zwierząt i ludzi na całym świecie.


Fałszywe doniesienia wyolbrzymiające szkodliwość szczepień są niebezpieczne, ponieważ zagrażają zdrowiu i życiu nie tylko zwierząt, ale i ludzi. Zawsze sprawdzaj źródła informacji i korzystaj z rzetelnych badań i artykułów, kiedy samodzielnie poszukujesz wiadomości. Szczepienia są bezpiecznym i skutecznym sposobem zapobieganie wściekliźnie.

Co TY możesz zrobić?
Po pierwsze, najważniejsze jest regularne szczepienie Twoich domowych zwierząt przeciwko wściekliźnie i innym chorobom wirusowym. Ponadto, dzięki niektórym szczepionkom , możesz wesprzeć walkę ze wścieklizną w niedostatecznie rozwiniętych regionach Afryki, Azji i innych. Zapytaj o to swojego lekarza weterynarii!

Naszym obowiązkiem jest edukowanie tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Rozpocznij rozmowę na ten temat z przyjaciółmi i krewnymi, opowiedz im o tym, jak ważne jest właściwe szczepienie. Możesz również zwiększyć świadomość na temat Światowego Dnia Wścieklizny poprzez udostępnienie rzetelnych artykułów o zagrożeniach związanych ze wścieklizną.

Źródła: • https://www.britannica.com/biography/Louis-Pasteur • https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/rabies • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3882854/ // https://en.svscr.cz/animal-health/rabies-in-the-czech-republic/ // https://portal.nebih.gov.hu/-/2019-tavaszan-ismet-vakcinazzak-veszettseg-ellen-a-rokakat // https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27870541/ • https://www.who.int/rabies/veterinary_vaccines/en/ • https://www.merckvetmanual.com/cat-owners/brain,-spinal-cord,-and-nerve-disorders-of-cats/rabies-in-cats

KOMENTARZ: Od 2012 roku liczba zachorowań na wściekliznę wśród zwierząt domowych maleje ze względu na działania wynikające za nowe rozporządzenie, jednak w Polsce nadal istnieje wysokie ryzyko wystąpienia wścieklizny u zwierząt dzikich i domowych.

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…

Obserwuj nas: