17 sierpnia – Dzień czarnego kota: czy naprawdę są czarownicami w przebraniu?

Od 2011 r. dzień 17 sierpnia1 jest świętem dedykowanym czarnym kotom na całym świecie. W niektórych kulturach czarne koty kojarzą się z pechem lub przesądami. Ten dzień stanowi doskonałą okazję, aby rozwiać mity i pokazać ludziom, że hebanowe kotki są cudownymi towarzyszami. Eksperci z Kisállatorvos /Zdrave-Zvire/Animalesanatoase/Kochamdbamchronie zebrali powszechne przekonania (zarówno te błędne, jak i zgodne z prawdą) na temat czarnych kotów, aby uczcić te zwierzaki.

Media społecznościowe stanowią dla wszystkich platformę dla wyrażania opinii; niestety, wiele osób daje wiarę nieprawdziwym informacjom, a fake news rozprzestrzeniają się z prędkością błyskawicy. Mogą one być niebezpieczne również dla zdrowia zwierząt domowych, rozpowszechniając wierzenia i mity rodem ze średniowiecza. Chociażby te o czarnych kotach… Onyksowa sierść; nos jak najmroczniejsza noc; łapki z czarnymi poduszkami i błyszczące bursztynowe oczy: to opis przyjaznych, „atencyjnych”, zabawnych czarnych kotów. Skąd więc biorą się te przesądy?1

Mini-czarownice z czarnym futrem
W dzisiejszych czasach czarne koty nadal są ofiarami dyskryminacji, ze względu na legendy powstałe w czasach polowań na czarownice i epidemii czarnej śmierci. Mity te nie mają w sobie nawet źdźbła prawdy, są to tylko straszne historie w sam raz na Halloween. W średniowiecznej Europie ludzie wierzyli, że czarne koty są nadprzyrodzonymi stworzeniami, które pomagają czarnoksiężnikom w ich magicznych praktykach. W niektórych regionach wierzono, że to czarownice przybierają postać czarnych kotów. Jednak na celowniku były nie tylko koty – każde zwierzę z czarnymi piórami lub futrem, takie jak kruki czy wrony, kojarzono z pechem, czarami, szatanem i śmiercią. Przyczyna tych wierzeń mogła tkwić w tym, że koty są zwierzętami nocnymi; fakt, że na łowy wybierają się po zmroku mogły być źródłem przekonania, że są chowańcami, a więc istotami pomagającymi czarownicom w magii.

Szczęście czy nieszczęście?
Jeden z najczęstszych mitów na temat czarnych kotów głosi, że gdy przebiegną ci drogę, „coś” ci się przytrafi. Wierzenia różnią się pomiędzy poszczególnymi krajami – w wielu kulturach stworzenia te symbolizują nieszczęście, jednak w niektórych częściach świata uważa się, że zdecydowanie przynoszą one szczęście. Dawniej angielscy żeglarze wykorzystywali koty na pokładzie do zabijania gryzoni – statek był wtedy bezpieczniejszy, ponieważ szczury i myszy nie mogły przenosić chorób. Uważali, że czarne koty przynoszą załodze szczęście. Według badań2 egipskie koty rozprzestrzeniły w ten sposób swoje DNA na całym kontynencie europejskim – udomowione koty były stałymi gośćmi na pokładzie, a marynarze pomogli im „podbić świat”.
Świętujcie Dzień czarnego kota, rozwiewając mity na ich temat, a kiedy następnym razem czarny kot pojawi się na waszej drodze, możecie być całkowicie pewni, że nie ma on względem was złych zamiarów. Bardziej prawdopodobne jest to, że mała pantera po prostu podąża w sobie tylko znanym kierunku.

1 – https://www.daysoftheyear.com/days/black-cat-appreciation-day/
2 – https://www.sciencemag.org/news/2017/06/ancient-egyptians-may-have-given-cats-personality-conquer-world

Materiały powiązane

Kiedy, dlaczego i w jaki sposób można kąpać kota?

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami – dużo czasu spędzają na…

Adopcja psa – „przed i po”. Porady na pierwsze 30 dni

W życiu zaadoptowanego psa pierwsze tygodnie spędzone z nowym opiekunem…

Nie zapominajmy o naszych ulubieńcach! – Ważne szczepienia dla psów

Każdy pies biega czasem za swym własnym ogonem, wylizuje lub podgryza…

Obserwuj nas: